Üvegőrlemény az aszfaltban

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. néhány évvel ezelőtt kísérleti út- és hídépítési programot hirdetett meg. Az akció célja új építési anyagok, illetve új technológiák alkalmazhatóságának, bevezethetőségének a megteremtése.

Ennek a programnak az egyik elemeként a 7-es főút Martonvásár külterületéhez közeli, mintegy 700 méteres szakaszán üveg adaléktartalmú aszfaltot építettek a szakemberek. Az üveget széles körben lehet újrahasznosítani, ezek között az építőipar olyan terület, ahol az üveg kedvező tulajdonságai jól kihasználhatók. Az üvegaszfalt előállítása során a természetes adalékanyag egy részét üvegtörmelékkel helyettesítik. A kísérleti munka célja az volt, hogy helyszínt és lehetőséget nyújtson új aszfaltreceptúrákra alapozott technológiák kidolgozására, alkalmazására és a próbaszakasz hosszabb időben történő vizsgálatára, monitoringozására.

A martonvásári szakaszba 10 illetve 15 százaléknyi üvegőrleményt kevertek az aszfalthoz, a kopórétegben szemmel is jól látható a csillogó üvegőrlemény. A szakemberek a jövőben folyamatosan vizsgálják az új felület viselkedését, változását, továbbá azt is, hogy vizuális szempontból az aszfaltban lévő üvegzúzalék a láthatósági viszonyokat nappali, illetve éjszakai viszonyok között javítja-e, illetve a kopásból milyen fényhatásváltozás keletkezik.

A kivitelező az Euroaszfalt Kft. volt, a keveréket a martonvásári keverőtelepükben állították elő. A munka kísérleti jellegéből fakadóan a vállalkozó független laboratóriummal több évig monitoringozza a beépített aszfaltrétegeket.

Hozzászolások