Főoldal / Több mint hétszáz tonna hulladékot gyűjtöttek össze a Tisza ukrajnai forrásvidékén

Több mint hétszáz tonna hulladékot gyűjtöttek össze a Tisza ukrajnai forrásvidékén

Több mint hétszáz tonna hulladékot gyűjtöttek össze és dolgoztak fel a Tisza ukrajnai forrásvidékén a PET Kupa és a Diageo vállalat közös programjának keretében a természetvédők.

    A két szervezet tavaly indult Call-action elnevezésű programjának második szakaszát a nehéz körülmények és a mindennapos áramkimaradások ellenére a résztvevők kevesebb mint egy év alatt teljesítették, sőt, öt százalékkal meg is haladták a projekt kétéves időszakára vállalt célértéket – közölte az akció kommunikációjával megbízott ügynökség az MTI-vel.
    A hulladékkezelési rendszerek hiányából fakadóan Kárpátalján nagyjából hárommillió tonna hulladék halmozódott fel, jelentősen szennyezve a mellékfolyókat és a Tiszát, amelyen évente mintegy tízezer tonna hulladék érkezik Magyarországra is, komoly természeti károkat okozva. Ennek megelőzésére indította el a két szervezet tavaly év elején a közös projektjét, amelynek keretében a Tisza mentén élő legalább százhúszezer ember életkörülményeinek javítására törekszenek különböző hulladékgazdálkodási fejlesztések bevezetésével, folyótisztítási akciókkal.
    Ungváron és Beregszászon a program első lépcsőfoka a hulladékgyűjtési kapacitás növelése volt. Szelektív hulladékgyűjtő és köztes hulladékfeldolgozó pontokat hoztak létre, továbbá modernizálták a hulladékszállító járműveket, és fejlesztették az iskolai szelektív hulladékgyűjtést is. Második lépésként a hulladékfeldolgozási kapacitást bővítették, a már létező telepek infrastruktúrájának és eszközeinek fejlesztésével. A program révén a Beregszászon feldolgozott hulladék mennyisége a korábbi teljesítmények ötszörösére nőtt, ráadásul az ungvári hulladékgyűjtő kapacitását is növelni tudták.
    A programban mindezek mellett az edukáció is kiemelt szerepet játszik, ezért a közösségi médiafelületeken szemléletformáló bejegyzéseket, és a lakossági szelektív gyűjtést segítő oktatóvideókat osztanak meg rendszeresen. Ennek köszönhető például, hogy hétvégente Ungváron a lakossági hulladékgyűjtés keretében alkalmanként mintegy ötszáz kilogramm hulladékot szednek össze.
    A több mint egy éve tartó ukrajnai háború miatt a projekt többször is szinte teljesen ellehetetlenült, hiszen többek közt az üzemi berendezéseket nem tudják folyamatosan működtetni, a hulladékot a begyűjtéssel egy ütemben feldolgozni a rendszeres áramkimaradások miatt. Mindezeken túl a hulladék további értékesítése is bizonytalan.
    A nehéz körülmények ellenére a projekt idén is tovább folytatódik, és legfontosabb feladatai közé a gyűjtőszigetek kihelyezése, a folyótisztító rendszerek telepítése, és a lakosság még szélesebb körű bevonása tartozik. Ezeket Beregszászon és Ungváron egyaránt további szelektív hulladékgyűjtő pontok, iskolákba és közösségi intézményekbe telepített hulladékgyűjtők kialakításával, valamint a Latorca folyón egy hulladékfelfogó háló telepítésével tervezik megvalósítani.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

MR3.hu

  • Március 15. – Dobrev Klára: „Mi nem elégszünk meg azzal, hogy Orbán megy”

    Dobrev Klára a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából közzétett videóüzenetében az 1848-as forradalom örökségét állította párhuzamba a jelenlegi politikai helyzettel. A Demokratikus Koalíció elnöke hangsúlyozta, hogy szerinte a március 15-i ünnep elsősorban a nép akaratáról és történelmi szerepéről szól. Mint fogalmazott: „Március 15-e nem egy ember, egy párt és legkevésbé a hatalom ünnepe, hanem a A Március 15. – Dobrev Klára: „Mi nem elégszünk meg azzal, hogy Orbán megy” bejegyzés először MR3-én jelent meg.

  • A kerékpározás mint rekreáció – mozgás, szabadság és feltöltődés

    A rekreáció egyik legegyszerűbb és legkellemesebb formája a kerékpározás, amely egyszerre biztosít mozgást, kikapcsolódást és természetközeli élményt. Nem véletlen, hogy egyre többen választják ezt a tevékenységet a mindennapi stressz levezetésére vagy a hétvégi pihenés aktív eltöltésére. A kerékpározás egyik legnagyobb előnye, hogy szinte bárki számára elérhető. Nem szükséges hozzá különleges felszerelés vagy sportmúlt: egy egyszerű A A kerékpározás mint rekreáció – mozgás, szabadság és feltöltődés bejegyzés először MR3-én jelent meg.

  • Összefoglaló a 2026-os március 15-i ünnepségekről

    A 2026-os március 15-i nemzeti ünnep Magyarországon idén a szokásos állami megemlékezések mellett erősen politikai hangulatú nap lett, mivel néhány héttel az országgyűlési választások előtt több nagy politikai rendezvényt is tartottak Budapesten. Állami ünnepségek és hivatalos programok A hivatalos állami megemlékezések keretében Budapesten zászlófelvonással és ünnepi programokkal emlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire. A A Összefoglaló a 2026-os március 15-i ünnepségekről bejegyzés először MR3-én jelent meg.

  • Temetkezési körkép

    Koporsós temetés Budapesten: A hagyományos, de legdrágább út. A koporsós temetés Budapest temetőiben továbbra is a legköltségesebb forma, mivel itt a legmagasabbak a kellékköltségek és a sírhelydíjak. Hamvasztás Budapest: A modern és rugalmas megoldás Ma már a fővárosi temetések több mint 70%-a hamvasztással történik. A hamvasztás Budapest és környékén nemcsak praktikus, hanem több lehetőséget is A Temetkezési körkép bejegyzés először MR3-én jelent meg.

  • Tudta, hogy a fagylaltozás rekreáció is lehet?

    A legtöbben egyszerű édességként gondolunk a fagylaltra, pedig a fagylaltozás egy kis túlzással akár rekreációs tevékenységnek is tekinthető. A rekreáció lényege ugyanis nem feltétlenül a sport vagy a fizikai terhelés, hanem az, hogy az ember kikapcsolódjon, feltöltődjön és jobb közérzetet érjen el. Egy nyári séta közben elfogyasztott gombóc fagylalt sokszor pontosan ezt adja. A megszokott A Tudta, hogy a fagylaltozás rekreáció is lehet? bejegyzés először MR3-én jelent meg.