Új állandó történeti kiállítás nyílt a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeumban

Megosztom

Salgótarjánban a szén és vas teremtett várost, amelynek története tökéletesen leképezi a 20. századot – mondta Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeum új, „A nógrádi emberek az évszázadok sodrában – A salgótarjáni iparvidék története” című állandó kiállítás megnyitóján.

Vince Máté beszédében kiemelte, hogy Salgótarján fejlődésének kimeríthetetlen erőforrása a szülőföld iránti szeretet és a közös otthon építése iránti elkötelezettség.

„A történelmi tudat a lokálpatriotizmus elválaszthatatlan része, fontos, hogy megvizsgáljuk múltunk örökségét, és meghatározzuk hozzá fűződő viszonyunkat. Minden generációnak meg kell mutatnunk, hogyan és mikor vált a szülővárosa olyanná, amilyennek ma ismeri, és amellyel azonosul. A most megnyíló kiállítás is ezt a jelentős célt szolgálja”

– mondta a helyettes államtitkár.

Máté Vince beszélt arról is, hogy Salgótarján története jól tükrözi a 20. század eseményeit. Felidézte, hogy a trianoni békeszerződés után a város az országhatár szélére került, de Förster Kálmán polgármester munkájának köszönhetően ez nem jelentett visszaesést.

Vince Máté hangsúlyozta, hogy a kiállítás virtuális terében feltárul Salgótarján teljes átalakulása, amely az 1960-as és 1980-as évek között zajlott. Hozzátette, hogy más szocialista magyar városoktól eltérően Salgótarjánban a korszak építészei szinte teljes szabadságot kaptak egy teljesen új város létrehozására.

Shah Gabriella múzeumigazgató a kiállítást a múzeum és a város életében is mérföldkőnek nevezte. Elmondta, hogy a történészek és kutatók a tárlaton keresztül megmutatják, hogyan látjuk ma Salgótarjánt és milyen nézőpontból értékeljük a várost.

Végh Katalin, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének ügyvezető titkára és a Magyar Géniusz Program vezetője hangsúlyozta, hogy a vidéki múzeumok jelentős műtárgyállományt őriznek, amelyek hűen tükrözik a magyarság kulturális örökségét.

Elmondta, hogy a három éve zajló Magyar Géniusz Programban Nógrád vármegye több kisebb intézménye is 15 millió forintos támogatást kapott tudományos kutatásokra, és a program országos szinten, valamint a Kárpát-medencében 71 településen összesen 3 milliárd forint értékben valósított meg 100 fejlesztést.

Fekete Zsolt, Salgótarján polgármestere az ünnepségen elmondta:

„Mi, itt élők, jogos büszkeséggel tekinthetünk vissza elődeinkre, akik kitartó és kemény munkával várost teremtettek ebből a településből, amely 100 évvel ezelőtt még csak egy kis falu volt az ország térképén.”

Új, állandó történeti kiállítás nyílt meg a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeumban „A nógrádi emberek az évszázadok sodrában – a salgótarjáni iparvidék története” címmel 2024. szeptember 27-én. Fekete Zsolt polgármester kiemelte, hogy a kiállítás révén olyan Salgótarjánt ismerhetünk meg, amelyet közülünk már csak kevesen láthattak, és ezért ez a tárlat egy különleges időutazás. Hangsúlyozta, hogy a kiállítás erősíti az identitástudatot, közkinccsé teszi a város egyedülálló természeti értékeit, felhívja a figyelmet a kulturális örökség védelmére és bemutatja az elődök életmódját.

Fodor Miklós Zoltán igazgatóhelyettes és történész muzeológus, a kiállítást bemutatva, felidézte, hogy 1861-ben dőlt el, hogy Salgótarján lesz a bányavidék központja, és ide épült a vasút is, így a palóc település ipari tájjá alakult.

Elmondta, hogy a kiállításon bemutatják azt is, hogyan vette át a bánya és az ipari üzemek a város számos funkcióját, irányították a munkáskolóniák kiépítését, és gondoskodtak az ott élők oktatásáról, egészségügyéről, kulturális és sportéletéről. Ez a patronáló szerep a szocializmus idején is folytatódott. A kiállítás azt is szemlélteti, hogy míg Salgótarján az ország egyik legfontosabb ipari központja volt, a rendszerváltást követően mély válság és népességcsökkenés következett, a gyárak többsége bezárt.

Címlapfotó: A nógrádi emberek az évszázadok sodrában – a salgótarjáni iparvidék története című állandó történeti kiállítás a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeumban megnyitó napján, 2024. szeptember 27-én. MTI/Komka Péter



Megosztom

Hozzászolások

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .